نحوه اتصال تریلر به کشنده

 

کشنده نوعی از کامیون می باشد که یدک و نیمه یدک را به دنبال خود به حرکت درمی آورد. از کامیون کشنده ها برای حمل تریلر ، انواع کانتینر، کفی و غیره استفاده می شود.

در صنعت حمل و نقل کشنده ها یکی از مهمترین بخش این صنعت در دنیای امروزی می باشند. این نوع از وسایل نقلیه به دلیل میزان بیشتری از حمل بار نسبت به کامیون ها صرفه اقتصبادی داشته و از شلوغی جاده ها می کاهند. 

 صنعت حمل و نقل امروزی به قدری سود آور است که بیشتر کشورهای دنیا، بخش بزرگی از درآمد سالانه خود را از این راه به دست می‌آوردند.

ترکیه جزو یکی از این شرکت های می باشد که دلیل تردد بی‌شمار کامیون‌های ترکی و حرکت آنها به سمت کشور‌های شرقی ایران به همین خاطر است.

برای نصب تریلر به کامیون کشنده لازم است که به نکاتی توجه شود که در زیر به نحوه درست اتصال تریلر به کشنده اشاره شده است. 

 

آموزش نحوه اتصال تریلر به كشنده

 

در مرحله اول برای اینکه تریلر را به کشنده اتصال کنیم باید دنده پنج را زیر چرخ های تریلر به طوری قرار دهیم که از حرکات ناگهانی تریلر جلوگیری کند.

برخی از رانندگان هنگام تعمیر خودرو و یا بارگیری از قرار دادن دنده پنج در زير خودرو اجتناب مي كنند كه اين کار می تواند بسیار خطر آفرین باشد.

 با گریس سطح صفحه ريش را بپوشانید تا خراشیدگر بوجود نيايد و عمل اتصال براحتي انجام پذيرد.

 پس از انجام این مرحله از طریق آینه ها كم كم به سمت عقب حركت می كنيم. باید به این نکته توجه كنیم كه محور دیفرانسیل با عرض تریلر در یك راستا قرار گيرند. همچنین میتوان سینی تریلر را نیز مماس كرد.

 صفحه ریش را تنظیم كنید و ارتفاع آن را باید به اندازه کشنده تنظیم کرد. برای انجام این کار می توانید از کامیون پیاده شد و ارتفاع کشنده را تنظیم کنید. همچنین میتوانید برای اتصال به بهترین نحو ممکن از هدایت فرد دیگری استفاده كنید.

برای اینکه از قفل شدن کشنده در میل ریش مطمئن شوید به ضامن میل ریش توجه كنید. پس از قرارگيری صفحه ریش بر روی كشنده كه با صدای قفل شدن همراه است، جك را جمع كنيد تا بر روی زمین كشیده نشود.

 

 

مرحله جداسازی تریلر

 

۱- قبل از انجام مرحله جداسازی تریلر از کشنده ، میبایستی آنرا در سطح صاف و تراز قرار دهیم. در تریلرهایی كه حامل سوخت هستند این موضوع بسیار مهم است.

۲- پس از قرار دادن کشنده در سطح صاف، حداقل یکی از محورها را بوسیله دنده پنج مهار كنید.

۳- پس از پایین آوردن جك ها و تنظيم بار بر روی آنها، ضامن میل ریش را بكشید و كفگردهای ترم‍ز و كابل برق را جدا كنید و به آهستگی بسمت جلو حركت كنید. در مواقعی كه ضامن آزاد نمی شود از ضربه زدن خودداری كنید.

۴- این مرحله را به آرامی انجام دهيد زیرا در مواقعی دیده شده كه كابل ها از كشنده اسکانیا جدا نشده و باعث آسيب زدن به سيستم برق و باد خودرو شده است.

۵- در مرحله آخر به كنترل های نهایی بپردازید.

 

برای مشاهده کامیون اسکانیا روی لینک کلیک کیند