اسکانیا

شرکت اسکانیا یکی از مشهور ترین و مطرح ترین کمپانی های بزرگ تولید کننده ماشین آلات سنگین و اتوبوس دنیا می باشد. اسکانیا به عنوان یک نامی آشنا در صنعت خودرو حمل و نقل جاده ای تاریخچه ای دیرینه در این زمینه داشته که به سال 1911 با ادغام دو کارخانه وابیس تولید کننده ساخت واگن های ترابری ریلی که در سال 1891 توسط آقای فیلیپ ورسن تاسیس شده و از سوی دیگر کارخانه دوچرخه سازی با نام اسکانیا – وابیس پدید آمده است.

 

از آن زمان تا کنون شرکت اسکانیا بیش از 1.400.000 کامیون و اتوبوس برای کار حمل و نقل سنگین تولید و عرضه بازار کرده است.اسکانیا – وابیس پس از ادغام به سمت تولید اتوبوس 24 نفره دماغ دار با تایر بسیار نازک روی آورد. محصول بعدی شرکت تولید کامیون هشرکت اسکانیا در سال 1940 بعد از تغییرات مدیریتی راهکارها و چشم اندازهای خود را نیز دست خوش تغییراتی کرد و با جذب مهندسان و نیروی خلاق و جوان محصولات به روز تر و مطلوب تری را عرضه کرد و رتبه خود را در صنعت حمل و نقل جاده ای دنیا افزایش داد.

ای آتش نشانی با 60 اسب بخار با سرعت 40 کیلومتر در ساعت بود. در اوایل سال 1920 شرکت تمرکز خود را به ساخت کامیون و اتوبوس معطوف کرد.

 

امروز اسکانیا یکی از تولید کنندگان پیشرو در تولید انواع کامیون های سنگین و اتوبوس می باشد که تولید موتورهای صنعتی و دریایی نیز از دیگر زمینه های کسب و کار او است و توانسته بازار وسیعی از کشورهای مختلف جهان را در دست خود بگیرد. دفتر مرکزی این شرکت سوئدی در شهر سودتلیا در 30 کیلومتری جنوب استکهلم قرار دارد.

 

هم اکنون گروه فولکس واگن 70% از سهام اسکانیا را در اختیار دارد و به عنوان یکی از بزرگترین سهام داران کمپانی خودروساز اسکانیا شناخته می شود.شاید اسکانیا برای تمام رانندگان ایران شناخته شده باشد و تداعی کننده یک کامیون باری پرقدرت و با نشان یک اژدها که از دهان ان اتش بیرون می آید باشد. 

 

در سال 1999 موفقیت ها و نام پرآوازه شرکت اسکانیا باعث شد تا رقیب دیرینه شرکت ولوو برای بهره مندی از توان فنی و مدیریتی نهفته در این مجموعه 50 درصد از سهام اسکانیا را بخرد. این تصمیم منجرب شد تا 2 رقیب دیرینه با حفظ برند خود و به دور از رقابت با هم، توانایی های تولیدی های تولیدی خود را افزایش داده و بازار بین المللی دنیا را در دست خود بگیرند.

 

شرکت ماموت دیزل یکی از شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی ماموت به عنوان نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش محصولات اسکانیا سوئد می باشد که با ارائه خدمات برتر فروش در رده بهترین وارد کننده ماشین آلات سنگین خاورمیانه قرار گرفته است.

 

ماموت نامی شناخته شده در عرصه صنعت بین الملل می باشد که از سال 1371 فعالیت خود را در زمینی به مساحت 50 هکتار آغاز نمود. محصولات اسکانیا شامل طیف گستره ای روانه بازار کشور می شود که میتوان به کشنده اسکانیا G410، کشنده R450 اشاره کرد که با استقبال بی نظیری مواجه شده و مورد توجه بسیاری از رانندگان ایران قرار گرفته است.کشنده اسکانیا R450 یکی از پرفروش ترین در بین رقبای موجود می باشد که با قدرت موتوری 450 اسب بخار و حجم موتور 13 لیتری میتوان گفت از تولیدات مهم اسکانیا می باشد.